• Zastosowanie symulacji dyskretnej i mapowania strumienia wartości do optymalizacji produkcji

    Dzięki modelowaniu symulacyjnemu tygodniowy plan produkcji w 18 zamiast 21 zmian roboczych u producenta wyrobów czekoladowych. W polskim zakładzie słodyczy wykonane zostały badania łączące dyskretne modelowanie symulacyjne z mapowaniem strumienia wartości. Zastosowanie połączenia symulacji i technik szczupłej produkcji daje nie tylko ogromne możliwości analityczne, ale również pomaga zrozumieć filozofię Lean Manufacturing.

    Lean Manufacturing to filozofia zarządzania, polegająca na nieustannym eliminowaniu marnotrawstwa, czyli wszystkich czynności, inwestycji i procesów nie dodających wartości do produktu lub usługi z punktu widzenia klienta. Pierwowzorem jest System Produkcyjny Toyoty rozwijany od początku lat 50-tych XX wieku.

    Mapowanie strumienia wartości to narzędzie umożliwiające identyfikowanie zbędnych kroków w procesach - kroków, które nie wnoszą wartości do produktu. Pozwala wizualizować przebieg procesu wytwarzania i przepływu informacji, pokazuje powiązanie przepływu materiałów przepływem informacji, uwidacznia istniejące marnotrawstwo.

    Analiza dotyczyła przezbrojeń, awaryjności, roboczochłonności, wielkości partii produkcyjnych, wielkości zapasów między operacyjnych, czas składowania produkcji w toku, czas cyklu produkcyjnego, elastyczność procesu produkcyjnego.

    W wyniku przeprowadzeń badań przygotowano rekomendacje: produkować częściej i mniejsze partie produkcyjne, skrócić czas przezbrojeń wykorzystując technikę SMED, zrezygnować ze składowania gotowych cukierków na wózkach transportowych, zastąpić wózki transportowe w pakowni taśmą transportową, z której cukierki będą pakowane na automaty pakujące automatycznie.

    Wykonanie planu produkcyjnego zajęło 18 zmian roboczych, produkcja odbywała się przez 6 dni w trybie trzyzmianowym. Poprzednio plan zajął 21 zmian roboczych, a praca trwała łącznie 7 dni, również w trybie trzyzmianowym.

    Zastosowanie symulacji sprawa, że mapa strumienia wartości staje się narzędziem precyzyjnym. Przy dokładnym odwzorowaniu powiązań logicznych systemu produkcyjnego, możliwe jest również wyznaczenie wartości parametrów w rzeczywistości niemonitorowanych.

    [1] Marek Karkula, Modelowanie i symulacja procesów logistycznych
  • Obsługiwane przez usługę Blogger.